כל מה שרצית לדעת על אקנה הטיפול בה

כל מה שרצית לדעת על אקנה הטיפול בה

 

התפרצות אקנה, סוגי אקנה ומוצרים מומלצים

 

פצעי אקנה, או בשמם המלא אקנה וולגריס, מכונים גם פצעי בגרות למרות שהם יכולים להופיע בכל גיל. מדובר במחלת עור ברמת שונות של חומרה ודרכי ביטוי שונות, הניכרת בפצעונים שמופיעים בעיקר על הפנים אך גם באזורים שונים בגוף כמו גב, צוואר, חזה וכתפיים. בעיה זו יכולה להיות קשה ומטרידה עם חזות אסטטית שמשפיעה על הדימוי העצמי. יש בימינו מספר דרכים להתמודד עימה.
 

אז מהי אקנה?

התפרצות אקנה ניכרת בפצעי עור שמקורם בפעילות של חיידקים בבלוטות החלב שבעור, שגורמים לסתימת נקבוביות העור בגין תאי עור מתים ועודפי שומן. פצעים אלו מתרפאים לאט ויש להם גם נטייה להמשיך ולצוץ על עור הפנים והגוף, ולעיתים לוקח חודשים ואף שנים עד שהם נעלמים לגמרי בהתאם לדרגת חומרתם. אמנם מדובר בבעיה אסתטית ולא בריאותית, אולם פצעונים אלו בהחלט יכולים לפגוע בדימוי של הסובלים מהם ואף להותיר צלקות על העור.

       

הופעת פצעונים אלו בדרך כלל קשורה לשינויים וחוסר איזון הורמונלי, ולכן הם אופייניים בקרב בני נוער. אבל בנוסף לאקנה הורמונלי פצעי אקנה יכולים להופיע על רקע תורשתי, בגין נטייה לעור שמן אקנתי, שימוש לא נכון בתכשירי טיפוח וקוסמטיקה, נטילת תרופות, חיכוך מתמיד של עור הפנים, רמה גבוהה של סטרס ומתח ותזונה לקויה.
 

סוגים שונים של פצעוני אקנה

 פצעוני אקנה נחלקים למספר סוגים עיקריים:

 • קומדון השחור – מכונה גם ראש שחור. זהו פצע אקנה שאינו כואב או דלקתי ומותיר את נקבוביות הער פתוחות, כאשר הגוון הכהה של הפצעים מתקבל בגין התחמצנות של החלב שבבלוטות העור.
 • קומדון לבן- מכונה גם נקודות לבנות. זהו פצע אקנה לא דלקתי אך נקבוביות העור סתומות לגמרי בגינו. כמו הקומדון השחור מקור של הקומדון הלבן בתאי עור מתים וחלב המצטברים מתחת לעור ועלולים ליצור תחושה של לחץ.
 • אקנה מודלקת-  מצב בו נקבוביות העור נחסמות וחודרים אליהן חיידקים היוצרים זיהום מוגלתי. ניכרים פצעונים בעלי ראש לבן שיש להימנע מלפתוח אותם מכיוון שכך הזיהום יכול להחמיר ולגרום לפצעים מוגלתיים יותר גדולים, לאדמומיות באזור, לכאבים ואף לצלקות.

דרגות חומרה של אקנה

 פצעוני אקנה יכולים להופיע במספר דרגות חומרה - קלה, בינונית וקשה:

 • אקנה קלה- אקנה שלרוב מורכבת מקומדונים לבנים ו/או שחורים, עם מעט פצעונים מוגלתיים, בכיסוי של עד שליש מאזור הפנים ובעיקר במצח, באף ובסנטר.
 • אקנה בינונית- אקנה המכילה את כל סוגי הפצעונים ומתפרסת על אזורים גדולים בפנים, לפחות חצי מהם.
 • אקנה קשה- אקנה בה מופיעים כל סוגי הפצעונים לרבות פצעונים גדולים מוגלתיים ונפרסת על רוב אזורי הפנים.

טיפולים בבעיית אקנה

בימינו ניתן למצוא מגוון רחב של טיפולים ומוצרים מומלצים לאקנה המשתנים בהתאם לאופי וחומרת הבעיה. הטיפולים מיועדים לייבוש פצעים קיימים, מניעת הופעת פצעים חדשים ומניעת צלקות בעור. בין היתר המוצרים והטיפולים כוללים:

 • שמירת על רמה גבוהה של היגיינה עם ניקוי יומי בחומרי ניקוי פנים מתאימים, החלפה של מצעים כל לילה, החלפה יומית של מגבות, וכן הימנעות מלגעת בפנים עם הידיים  וכמובן שלא לשחק או לנסות לפתוח את הפצעים.
 • באופן כללי חשוב לשמור על תזונה מאוזנת, עם כמה שפחות מוצרי מזון שמנים וסוכרים ועם שתייה מרובה של מים.
 • טיפול חיצוני עם משחות המשלבות חומצה סליצילית וגליקולית, המייבשות פצעונים, מונעות הופעת פצעים חדשים ומונעות סימני אדמומיות וצלקות.
 • טיפול בעזרת כדורים הנדרש במקרים חמורים, כולל נטילת אנטיביוטיקה, טיפול בקרוטון הנדרש במעקב רפואי ואינו מומלץ לבני נוער, או טיפול של הזרקות סטרואידים.
 • להפחתת צלקות מאקנה ניתן לעשות טיפול בלייזר או במילוי של חומצה היאלורונית.
 • להורדת שערות בפנים למי שסובלת מאקנה, מומלץ לעשות שימוש במוצר סליק המבוסס על הסרת שיער עם חוט. שיטה זו לא פוגעת בעור הפנים ולכן היא מתאימה למי שסובלת מפצעי אקנה.

להזמנת ערכת סליק מקורית להסרת שיער, יעילה גם כשיש אקנה, ישירות דרך האתר - לחצו כאן

אוסי לוי
אוסי לוי קוסמטיקאית

תגובות

כתוב תגובה

הערה

לא מצאת את מה שחיפשת?

שירות הלקוחות שלנו ישמח לתת לך מענה
בעזרת טופס מכוון, במייל או בטלפון


יצירת קשר