סגר...לא סגר...האם אנחנו חוזרים לאחור?

סגר...לא סגר...האם אנחנו חוזרים לאחור?

סגר...
לא סגר...
האם אנחנו חוזרים לאחור?

כבר נמאס לנו לשמוע את המילה הזאת, בעיקר אחרי שהיה לנו נדמה שאנחנו כבר מאחורי זה עם סאגת החיסונים שעברנו. אז מה קורה פה? עוד פעם חוזרים לאותו המצב?

בזמן האחרון יש לי DEJ'A VU (דה ז'ה וו), שמשמעותו שאני מרגישה שכבר הייתי בסרט הזה ואכן נכון, היינו בסרט הזה רק לפני שנה וחצי, מאז עברנו את כל התמונות והמראות של מגיפה עולמית (שלא ידענו איך זה נראה או מרגיש קודם לכן)

המגיפה העולמית הקודמת התרחשה לפני קצת יותר מ- 100 שנים ונקראה "השפעת הספרדית" שנגרמה על ידי נגיף מזן אלים במיוחד, מהקטלניים שידע העולם.

שיא המגפה נמשך כשנה, מאפריל 1918 עד אפריל 1919 ועל פי מרבית ההערכות נדבקו בה כ-500 מיליון בני אדם (כשליש מאוכלוסיית העולם באותה עת), ומתו ממנה בין 20 ל-50 מיליון והיא פגעה בעיקר באנשים צעירים.

 

 

 

וירוס קורונה התפרץ לראשונה בסין בדצמבר 2019 בעיר ווהאן. בדומה למחלות נשימתיות גם יכול לגרום לתסמינים כמו נזלת, כאבי גרון, שיעול וחום. בחלק מהחולים עלולה להתפתח דלקת ריאות כתוצאה מההדבקה, ובמקרים חריגים ההדבקה עלולה להיות מסכנת חיים.
לפי ארגון הבריאות העולמי, החולים המצויים בסכנה ממשית מהמחלה הם בעיקר אנשים מבוגרים וחולים במחלות רקע (כמו סוכרת ומחלות לב). 
הזמן החולף מרגע ההדבקה ועד הופעת התסמינים הוא בין 2-14 ימים

ההעברה של וירוס הקורונה מאדם לאדם היא העברה טיפתית – כלומר, עלולה להתרחש אם אדם חולה מתעטש או משתעל בטווח של עד 2 מ' מאדם בריא. כך, הדבקה במחלה יכולה להתרחש במידה וטיפות של אדם חולה שנפלטות ממערכת הנשימה בעת שיעול או עיטוש נכנסות למערכת הנשימה של אדם בריא, בין אם הן נישאות באוויר ונכנסות לדרכי הנשימה ובין אם הן "נוחתות" על האף או על הפה. הנגיף והטיפות לא נישאות באוויר במרחק של יותר מ-2 מעם זאת, חשוב לזכור כי נכון לינואר 2020 לא ידוע האם Covid 19 מועבר גם במגע.

ברוב המחלות הנשימתיות הסיכון הגבוה ביותר להדבקה מאדם לאדם הוא כשהתסמינים באדם חולה מגיעים לשיאם, אך ב-Covid 19 יש דיווחים על הדבקה מאנשים שהיו ללא תסמינים כלל. 
                                     

ההשתנות האחרונה והמשמעותית של נגיף הקורונה היא הזן שאותר לראשונה בהודו וגרם שם עד כה לתמותה בהיקף נרחב. משם התפשט הזן ההודי (דלתא) לרחבי העולם, ונכון לכתיבת שורות אלה הוא הזן הדומיננטי בבריטניה, ברוסיה ובמדינות רבות נוספות באסיה.

בהודו הזן הזה כבר גרם על פי הדיווחים הרשמיים למאות אלפי מתים (ובכמה מחקרים לא רשמיים נטען כי למעשה מדובר במיליוני מתים). כמו כן יש לציין כי כבר יש דיווחים על התפתחות תת־וריאנטים נוספים שמקורם בווריאנט ההודי.

גם ההדבקות החדשות האחרונות בישראל הן בעיקר בזן ההודי.
לישראל הגיע הזן הזה בעיקר באמצעות ישראלים שחזרו מרוסיה ומדובאי

לפחות שתיים מההתפרצויות מיוחסות לישראלים שחזרו מחו"ל והפרו את חובת הבידוד.

סוכנות לבקרת מחלות ולמניעתן בדרום קוריאה הודיעה לאחרונה שזיהתה לפחות שני מקרי הדבקה בזן הקורונה החדש "דלתא פלוס".
יש מומחים הסבורים שהוא מדבק יותר מזן הדלתא המקורי
, שסיכל תוכניות בינלאומיות לחזרה לחיים שקדמו למגפה

מומחים טוענים שהדלתא פלוס נמצא בעיקר בקרב אנשים צעירים יותר, ושנתונים ראשוניים הראו שהנוגדנים שמפתחים המחוסנים עדיין יעילים נגד הגרסה הזו. אך לצערנו זהו מדגם קטן מאוד והם טוענים שהם זקוקים לראיות נוספות כדי לקבל תמונה ברורה לגבי כל יתרון אפשרי שיש לדלתא פלוס, אך העובדה שעוד לא ראו אותו מביס לחלוטין את הדלתא מעידה שהיתרון שלו עשוי להיות קטן מאוד".

מוקדם מדי לומר האם וכיצד זן הדלתא פלוס יכול לחמוק מחיסונים, או לקבוע אם הוא מדבק יותר מהמקור. הווריאנט מדאיג כי הוא קשור לזן הדלתא המדבק יותר, וכי מקרי הדבקה נמצאים בעלייה בקרב מחוסנים.
"
זהו רק תהליך של ברירה טבעית לטובת נגיפים מדבקים יותר. כל מה שנגיפים רוצים לעשות הוא להתרבות, ואלו שמצליחים נעשים לנגיף השליט" מסבירים מומחים אלה.

הזן הזה ואחרים מדגישים מאוד את הצורך במאמצי חיסון מוגברים. הנגיף לא ימתין בסבלנות עד שנתאפס על עצמנו, אנחנו בסכנה שיש כאן משהו שיחזיר אותנו לאחור.

כיצד נתגונן?

אם אנחנו צעירים ומחוסנים בשני חיסונים:

 • נשמור במידת האפשר על ריחוק חברתי (שוב).
 • נעטה מסיכה בכל יציאה מהבית.
 • נימנע מטיסות.
 • נימנע מנסיעות בתחבורה ציבורית הומה אדם (אוטובוסים ורכבות) במידת האפשר.

אם אנחנו מעל גיל 12 ומתחת לגיל 60 ולא מחוסנים:

 • לקבל את שתי מנות החיסונים מיד וללא דיחוי
 • נשמור במידת האפשר על ריחוק חברתי (שוב).
 • נעטה מסיכה בכל יציאה מהבית.
 • נימנע מטיסות.
 • נימנע מנסיעות בתחבורה ציבורית הומה אדם (אוטובוסים ורכבות) במידת האפשר.

אם אנחנו בני 60 ומעלה מחוסנים בשתי מנות או לא מחוסנים כלל:

 • לקבל את שתי מנות החיסון הראשונות (לאלה שלא חוסנו כלל)
 • לקבל את מנת החיסון השלישי (הבוסטר) מיד וללא דיחוי
 • נשמור במידת האפשר על ריחוק חברתי (שוב).
 • נעטה מסיכה בכל יציאה מהבית.
 • נימנע מטיסות.
 • נימנע מנסיעות בתחבורה ציבורית הומה אדם (אוטובוסים ורכבות) במידת האפשר.

נתכונן לחג בקרב משפחתנו המצומצמת, כאשר אנו מאיצים בכל בני משפחתנו בני ה 60 ומעלה לקבל את החיסון השלישי מיד ועוד לפני החג, כדי שלא נסכן אותם בהידבקות.

שמרו על עצמכם ועל בני משפחתכם, הרבה בריאות ושיהיה לכולנו חג שמח!

                

אוסי לוי
אוסי לוי קוסמטיקאית

תגובות

כתוב תגובה

הערה

לא מצאת את מה שחיפשת?

שירות הלקוחות שלנו ישמח לתת לך מענה
בעזרת טופס מכוון, במייל או בטלפון


יצירת קשר