שוב הוא חוזר הביתה מתוסכל

שוב הוא חוזר הביתה מתוסכל

שוב הוא חוזר הביתה מתוסכל. הדלת נטרקת, הקירות רועדים וטראחח מתעופף לו הילקוט לעבר הספה. הוא מתיישב ובוהה בסמארטפון במבט אדיש.

"איך היה בבית הספר?" את שואלת, והוא עונה את התשובה השגורה: "בסדר" אבל את יודעת שהוא ממש לא בסדר. ושוב חוזר הניגון שלצערך לא הזנחת לרגע ואולי היה טוב שתזניחי לפעמים, כי מה לעשות שהצעקות שלך על הכישלון במבחן, על העובדה שהוא שוב פעם לא הכין שיעורים ועל חוסר העניין שלו בכל מה שקורה בין כתלי בית הספר פשוט עולים לך על העצבים.

נמאס לך להגיע לערבי הורים ולשמוע שהילד שלך לא מצליח, נמאס לך לשמוע את השכנה שמתגאה בביתה המבריקה ונמאס לך מתחושת התסכול של הילד.

ניסית לשבת עם הילד ולהכין איתו שיעורים אבל זה פשוט לא עבד. השאלה הנשאלת היא איך תצאי מהמערבולת הזו? איך תגרמי לילד ללמוד, להצליח ולבטוח בעצמו ואיך תפסיקי להלקות את עצמך בכל פעם שהאש מתלקחת?

 

 

אם גם את מרגישה ריכזתי עבורך 5 טיפים שעשויים לסייע, לשפר את המצב בבית ולעזור לילד ללמוד ולהצליח, דבר שיתרום גם לחיזוק ושיפור הקשר בניכם.

1. בדקי את עצמך - האם את פוגעת בביטחון העצמי של ילדך (כמובן שלא במכוון) ?

ייתכן מאוד שהילד סובל מחוסר ביטחון, במקרים רבים הדבר קשור לבית. הורים רבים נוהגים לשבח רק חלק מילדיהם והופכים ילד אחד ל"כבשה השחורה" של המשפחה. אם את נוהגת כך ומשווה בין הילדים לא פלא שהילד מתוסכל ומרים ידיים במהירות. ליחס שלך יש השפעה עצומה עליו ועל ההערכה העצמית שלו. גם אם הילד לא מצליח בלימודים וודאי יש לו תכונות טובות ואותן יש להדגיש בפניו. הילד עוזר לך לפנות את השולחן? אמרי לו שהוא ילד טוב ושהוא עוזר לך מאוד, הילד טוב בכדורגל? אמרי לו מילה טובה על כך. שיפור ההערכה העצמית יסייע לו בכל מישורי חייו ובין היתר בתחום הלימודים.

2. בלי עונשים, בלי איומים ובלי צעקות

עונשים, איומים וצעקות אינם יעילים בשום מקרה, הם רק יוצרים אנטגוניזם והופכים אותך לאויב. במקום להפגין כעס נסי לפעול אחרת – שבי עם הילד בנחת ודברי איתו – שאלי אותו באילו מקצועות קשה לו ואילו פעולות יכולות לעזור לו. חשבו יחד כיצד ניתן לפעול והפכי אותו לשותף בתהליך.

                               

3. הסבירי שזה בסדר לטעות ושאדם חזק יודע מתי לבקש עזרה

בחיים יש עליות ונפילות - את כבר יודעת את זה אך לא בטוח שהילד שלך הפנים את העובדה הזו. במקרים רבים ההורים מנסים לסייע לילד להכין שיעורי בית ולהתכונן למבחנים אך לרוב התוצאה אינה חיובית משום שהישיבה יחדיו עלולה להוביל לתחושת תסכול ולהתפרצויות. במקרים אלו כדאי מאוד להיעזר במורה פרטי, אדם ניטרלי ומיומן שמגיע מבחוץ. קבלת עזרה ממורה פרטי תסייע לך לשמור על מקומך הטבעי  – את הרי הורה ולא מורה.

4. עודדי השקעה

הציגי לילד תמונה ברורה בה הוא לומד, משקיע ומצליח להשיג את מטרותיו. הסבירי לו שאם הוא לא יכין שיעורים הוא לא יעמוד בקצב של שאר התלמידים ויתקשה להשלים פערים.

5. שמירה על סדר יום

סדר יום קבוע יכול "לארגן" לילדך את הראש. הסבירי לו שיש לחלק את הזמן בצורה נכונה – שיש זמן בו הוא יושב ומכין את שיעורי הבית ושבזמנים אחרים הוא נפגש עם חברים, משחק במחשב, צופה בטלוויזיה ועוסק בפעילויות אחרות. חלוקת הזמנים תאפשר לך גם לחזק  איתו את הקשר וליהנות מזמן איכות, זמן שהוא רק שלכם ואינו קשור ללימודים.

שינוי הגישה וההתנהגות שלך הוא המפתח לשנות את מצבו של הילד לחלוטין ולעזור לו להאמין בעצמו, להשתפר בלימודים ולסמוך על עצמו ועליך.

מאחלת בהצלחה ושנת לימודים פורייה!

אוסי לוי
אוסי לוי קוסמטיקאית

תגובות

כתוב תגובה

הערה

לא מצאת את מה שחיפשת?

שירות הלקוחות שלנו ישמח לתת לך מענה
בעזרת טופס מכוון, במייל או בטלפון


יצירת קשר