מדיטציה זה הדבר! ברצינות? כן כן, ממש ברצינות...

מדיטציה זה הדבר! ברצינות? כן כן, ממש ברצינות...

פעם, כשראיתי אנשים שקועים במדיטציה, חשבתי שיש להם איזו הפרעה נפשית

לא הצלחתי להבין מה הקשר בין ישיבה מזרחית זקופה ואצבעות קפוצות ומחוברות ובין התחברות לנפש ולקול הפנימי. כל זה השתנה כשיום אחד לפני מספר שנים נתקלתי בקליפ ב- youtube, בקליפ נוגנה מוסיקת מדיטציה עם שני קטעי מוסיקה בני 20 דקות כל אחד. המוסיקה נעמה לי מאוד והחלטתי לנסות לעשות מדיטציה, כמובן שלפני שהתחלתי קראתי על כל האיך ומה. בוקר אחד, לא מזמן, קמתי נחושה וניסיתי לעשות מדיטציה לפי האינפורמציה שאספתי באינטרנט ולמנגינת המוסיקה של אותו קטע בן 20 דקות.

תאמיני או לא, זה היה ממש ממכר, אני חייבת להודות שבהתחלה זה היה מוזר, אני זוכרת שאפילו גיחכתי במבוכה אבל אחרי כמה זמן הרגשתי שהמוסיקה סוחפת אותי לעולמות אחרים, הדמיון התחיל לשלוט במחשבות שלי ואחרי שהמנגינה נגמרה רציתי עוד, עוד מהשקט הזה, עוד מההרגשה העילאית הזאת.

ההיסטוריה תספר שתרגולי המדיטציה התקיימו בהודו כבר במהלך המאה ה-15 לפני הספירה, בסין ,אף לפני כן. סגנונות שונים של תרגולי מדיטציה בוצעו בדתות שונות גם בטרם המאה ה-10 לפני הספירה. עם חלוף השנים עברה המדיטציה גלגולים רבים והמוסלמים הסופים הם אלו שתרמו להבאתה של המדיטציה המודרנית שהתפתחה עוד יותר על ידי מומחי המדיטציה העונים לשם: אושו וגורודייף. אחת השאלות שעלו בראשי כאשר חקרתי את נושא המדיטציה הייתה: "מה גרם למדיטציה להחזיק  מעמד כל כך הרבה שנים?" התשובה לשאלה היא שלמדיטציה יש השפעה טובה על האדם – על גופו ועל נפשו ואכן לאחר מספר תרגולים הרגשתי שהמדיטציה עוזרת לי להתפקס, להירגע ולבצע את המטלות הרבות שעומדות בפניי בכל יום בצורה יעילה ושקטה יותר.

מהי למעשה ההשפעה המסתורית הזו?

כפי שכבר ציינתי – למדיטציה יש השפעה טובה על גופינו ונפשנו, המדיטציה המודרנית יכולה לסייע בעיקר בשל אורח החיים המודרני שלנו – הלחוץ, המהיר והתחרותי שלא תמיד מאפשר לנו לנשום ולהירגע. למדיטציה יש מגוון טכניקות,שיטות ותרגולים.. 

המדיטציה משפיעה עלינו במגוון רבדים – היא מסייעת לאנשים שסובלים מבעיות קשב וריכוז, כאבים כרוניים (משום שהיא עוזרת להם לבחור להתמקד בדבר אחר), בטיפול בנדודי שינה,  מסייעת לשיפור יכולת הלמידה, משפרת את הבריאות בשל יכולתה להפחית לחצים ומתחים, מפחיתה התקפי חרדה ותורמת למערכת החיסון ולירידה בלחץ הדם שעלול לגרום למחלות לב. כמו כן, יכולה המדיטציה להעלות את רמות האנרגיה והאושר, לשפר את היצירתיות, לחדד את האינטואיציה, לסייע למוח לחשוב בצורה בהירה, לסייע לאדם לשלוט במצבו הרגשי, להיות מודע לעצמו ולהרגיש שהוא ממצא את עצמו.

לפי מחקרים נמצא שהמדיטציה יכולה להשפיע אפילו על הגנים שמעורבים בתהליכים של הפרשת אינסולין, הפקת אנרגיה ומטבוליזם. כמו כן, יכולה המדיטציה להפחית דלקות.

סוגים של מדיטציה

אפשר לחלק את סוגי המדיטציה לשניים:  סוג המדיטציה הראשון הוא מדיטציה סבילה והסוג השני הוא מדיטציה פעילה. כשמתרגלים מדיטציה סבילה יש לשבת בלי לזוז, לנשום ולנסות להקשיב ולהתמקד בגוף ובתחושות שעוברות בו. כשמתרגלים מדיטציה פעילה אפשר לחזור על מנטרה, להתרכז באחד האיברים או לבצע פעילות אחרת. שני סוגי המדיטציה מאפשרים לכל אחד לבחור בשיטה שמתאימה לו.

איך מתרגלים מדיטציה?

אם מתחשק לך לנסות לתרגל מדיטציה אני ממליצה שתנסי לבצע את התרגול הזה בבוקר. מדיטציה שמתבצעת על הבוקר תסייע לך לפתוח את היום כשאת רגועה ונינוחה. כמו כן, אני ממליצה לתרגל את המדיטציה לפני שתלכי לישון – כך תוכלי להרגיע את הגוף, לאפשר לו "להוריד הילוך" ולהכין אותו לשינה. אם לא מסתדר לך לבצע את המדיטציה בבוקר או לפני השינה תרגלי אותה בשעה הנוחה לך, מדיטציה של 10 דקות תסייע לך להתמלא באנרגיות מחודשות.

בעת התרגול הקפידי לשבת בנוח ולשמור על גב זקוף. בצעי את התרגול במקום נעים ושקט – בבית, בפארק, על חוף הים, במרפסת או בכל מקום אחר שמתאים לך אך לא תחת השמש ולבשי בגדים נוחים.

איך המדיטציה עזרה לי?

המדיטציה סייעה לי מאוד מאז שאימצתי אותה לחיי. היא מאפשרת לי להתמקד בדברים שחשובים לי ולהפחית את הסחות הדעת ואת המחשבות השליליות. כמו שעושים ריסטרט במחשב, כך המדיטציה עושה לי ריסטרט למוח.

אם את מעוניינת לאמץ את זה, חשוב שתבצעי זאת באופן קבוע – כפי שציינתי – לא צריך הרבה זמן ומספיק לתרגל במשך 5 דקות אך יש לדאוג לכך שיהיו אלה דקות יעילות בהן תתבונני בנפשך, תקשיבי לגופך ותתחברי לעצמך.

 זכרי – אלו הדקות שלך - דקות התרגול שייסעו לך לתפקד כהלכה ולהרגיש חזקה, אנרגטית ושלמה יותר עם עצמך במשך היום.  בתחילה המוח לא מפסיק "לפטפט" ולהפריע אך גם הוא נרגע לאט לאט, ומפעם לפעם יהיה  לך קל יותר  להתחבר (למדיטציה) ולהתנתק (מהעולם החיצון).

 

אוסי לוי
אוסי לוי קוסמטיקאית

תגובות

כתוב תגובה

הערה

לא מצאת את מה שחיפשת?

שירות הלקוחות שלנו ישמח לתת לך מענה
בעזרת טופס מכוון, במייל או בטלפון


יצירת קשר